Projekty „Pierwsi w Oleśnicy” i "Pierwsi w Oleśnicy – mapa wspomnień" to wspólne projekty Fundacji Ważka i Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią. Wynikiem tej współpracy jest oleśnicki audioprzewodnik, oparty na wspomnieniach najstarszych mieszkańców miasta, mapa oraz strona internetowa: www.pierwsiwolesnicy.org

Podczas badań terenowych trwających od maja do września 2015 r. przeprowadziliśmy w Oleśnicy ponad 20 wywiadów biograficznych, w których oprócz historii poszczególnych osób odnaleźć można mikrohistorie oleśnickich zakładów pracy, szkół, klubów sportowych, domów kultury, anegdoty o ulicach, placach i budynkach. Dokumentowaliśmy przy tym fotografie i kroniki rodzinne, fragmenty pamiętników, pamiątki i archiwalne wycinki prasowe. Następnie z ponad 30 godzin nagrań wybraliśmy te fragmenty, które dotykają historii miasta. W efekcie powstała mapa wraz z odsłuchami odsyłającymi do konkretnych miejsc w Oleśnicy. Wraz z mapą przygotowaliśmy wystawę portretów osób, których relacje posłużyły do stworzenia audioprzewodnika.

SoundCloudPlaylist/146302972
MAPA_PIERWSI_W_OLESNICY.jpg