Aktualności O Fundacji Projekty Wydawnictwa Kontakt Znajdź nas na FB!Znajdź nas na SoundCloud!Zbiory DAT
menu
AktualnościO FundacjiProjektyWydawnictwaKontaktZbiory DAT

"Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku". Płyta została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Fundacji Ważka "Prze-twórcy ludowi".

Płyta otrzymała wyróżnienie w konkursie Fonogram Źródeł 2014 r., organizowanym przez Program 2 Polskiego Radia.

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe.

Na płycie „Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku” znalazły się pieśni i tańce nagrywane podczas badań terenowych prowadzonych przez członków zespołu Fundacji Ważka w okresie od maja do listopada 2014 r. Całość materiału została zarejestrowana podczas spotkań ze śpiewakami i zespołami w wiejskich świetlicach lub ich domach prywatnych. Wykonawcy, których utwory znalazły się na płycie zamieszkują powiaty: bolesławiecki, legnicki, lubiński, lwówecki, oleśnicki, polkowicki województwa dolnośląskiego, reprezentując jednocześnie tradycje wybranych grup osadniczych przybyłych na te tereny po II wojnie światowej. [więcej »]

[zwiń «] Płyta „Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku” zawiera 35 utworów, pieśni i tańców, prezentujących bogate i złożone tradycje muzyczne regionu. Pracując nad wydawnictwem, staraliśmy się nagrać możliwie najstarszy, obrzędowy repertuar obecny na Dolnym Śląsku oraz ważne dla naszych wykonawców pieśni i tańce. Zależało nam również na zaprezentowaniu zbiorowości aktywnie działających w zakresie muzyki tradycyjnej.
 
Na płycie utrwalono pieśni i tańce wykonywane przez dolnośląskich muzyków i śpiewaków, głownie są to osoby urodzone w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, będące reprezentantami wybranych grup osadniczych – polskich reemigrantów z terenów Bośni, Górali Czadeckich, przesiedleńców z Kresów Wschodnich oraz Łemków. Pieśni wykonywane są solo, w duetach, przez głosy męskie i żeńskie, jak również przez zespoły ludowe działające na tym terenie.
 
Dobierając repertuar często kierowaliśmy się unikatowością danego utworu albo jego wyjątkowym wykonaniem - w rezultacie repertuar, który wszedł w skład wydawnictwa nie był nigdy wcześniej zarejestrowany i opublikowany. Na płycie znalazły się pieśni związane z obrzędami dorocznymi (kolędy, pastorałki, pieśń wiosenna, wielkopostna), weselem, chrzcinami, pieśni rekruckie, wojenkowe, dziadowskie, oraz tańce, pieśni liryczne i ballady. 
[zwiń «]
SoundCloudPlaylist/68236207
SoundCloudPlaylist/68236207
Nasze strony korzystają z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.