Celem projektu „Prze-twórcy ludowi” jest badanie, dokumentacja, archiwizacja i udostępnianie przejawów tradycji zachowanych, ale i przetworzonych w lokalnej, nieprofesjonalnej twórczości artystów pochodzących z obszaru Dolnego Śląska, będącego niezwykle interesującym miejscem spotkania tradycji przesiedleńców z Kresów Wschodnich, Wileńszczyzny, Polski Centralnej i Południowej, reemigrantów z Bośni i Hercegowiny, Bukowiny rumuńskiej, Francji, Belgii.
W roku 2012 rozpoczęliśmy cykl badań terenowych oraz program warsztatów i spotkań angażujących młodzież w aktywne poznawanie i twórcze przekazywanie kultury ludowej. Oprócz dokumentacji twórczości nagrywamy również historie życia miejscowych muzyków, śpiewaków, rzeźbiarzy, poetów. W ich osobistych, prywatnych historiach zobaczyć można niezwykle ciekawą, powojenną historię regionu.
Do tej pory udało nam się zrealizować dwie wystawy, dwa filmy dokumentalne "Dźwięk wspomnień" i "Galicjany" w reżyserii Michała Owsińskiego, a także warsztaty i spotkania. Przeprowadziliśmy wiele godzin wywiadów z dolnośląskimi artystami ludowymi. Badania i działania animacyjne prowadziliśmy w powiatach: bolesławieckim (2012 r.), polkowickim, lubińskim, głogowskim, legnickim (2013 r.), górowskim, legnickim, lubiński, średzki (2014 r.), świdnickim, złotoryjskim, wołowskim i trzebnickim (2015 r.), kłodzkim, ząbkowickim, dzierżoniowskim (2016 r.), oleśnickim, trzebnickim, ząbkowickim (2017 r.).
Projekt jest realizowany przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, priorytet Kultura ludowa. Naszymi partnerami są: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Katedra Antropologii i Etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Legnickie Centrum Kultury, Biblioteka im. M. Reja w Oleśnicy, Dom Spotkań z Historią w Oleśnicy, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Kukuczki w Ocicach. Współpracujemy z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym Oddział we Wrocławiu.
Zapraszamy do zakładki Zbiory, gdzie zamieszczamy sylwetki bohaterów naszego projektu.