Projekt ma na celu zgromadzenie, opracowanie i upowszechnianie informacji o grupach etnicznych i mniejszościach narodowych zamieszkujących na terenie powiatów związanych z przemysłem miedziowym: Legnica. Lubin, Polkowice, Głogów, Złotoryja, Bolesławiec. W kręgu naszych zainteresowań pozostają Polacy - repatrianci z Kresów Wschodnich (Ukraina, Białoruś, Wileńszczyzna), Bośni oraz Bukowiny rumuńskiej (Górale Czadeccy) oraz Łemkowie, Ukraińcy, Cyganie (Romowie), Niemcy, Żydzi, Rosjanie, Grecy i Macedończycy.

Efektem tych prac jest wydawnictwo albumowe "Kto siedzi na miedzi(-y)?", którego kolejne części będą ukazywały się w kolejnych latach.

"Kto siedzi na miedzi/(y)?"
archiwum projektu jest na razie puste