Projekt jest innowacyjnym, autorskim program warsztatów artystycznych skierowanym do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i starszych ze Stronia Śląskiego i Oleśnicy. Wspólną kanwą, na której zbudowane zostały działania artystyczne i animacyjne są wspomnienia mieszkańców związane z dwoma zakładami pracy - Huty Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu i Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Oleśnicy, które w obu miejscowościach odegrały istotną rolę kulturotwórczą i które w ostatnim czasie ogłosiły upadłość.

Warsztaty odbyły się w okresie wakacyjnym – w pierwszej części zaplanowano spacery etnograficzne, wywiady narracyjne, działania artystyczne w plenerze, warsztaty poświęcone pamięci i tożsamości. Druga część skupiona była na pracy nad wizualizacjami działań warsztatowych - animacją poklatkową (o Hucie szkła Violetta) i reportażem (o ZNTK). Zwieńczeniem projektu były pokazy pracy powarsztatowej podczas uroczystych spotkań zorganizowanych wspólnie ze społecznością lokalną.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury "Kultura-Interwencje 2019".

Partnerzy: Centrum Edukcji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, Oleśnicki Dom Spotkań z Historią.

Odkrywki - animacja kulturalna wokół dawnych zakładów pracy