„Wędrowne muzeum” to wspólny projekt Fundacji Ważka i Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią. Podczas jego realizacji wywędrowaliśmy wraz z muzeum w teren. Pracowaliśmy w wiejskich światelicach w: Bystre, Bogusławice, Smardzów, Ligota Wielka, Wszechświętne na terenie Gminy Oleśnica, z młodzieżą w II Liceum oraz z oleśnickimi seniorami. Przedmioty z muzealnej kolekcji, opowieści mieszkańców, stare fotografie posłużyły nam do odkrycia, za pomocą różnych narzędzi, historii regionu, miasta, a także historii pojedynczych rodzin i osób. Program warsztatów opracowany został na zasadzie rozszerzającej się perspektywy – przyjrzenie się lokalnemu dziedzictwu kulturalnemu swojego regionu pozwoli uczestnikom warsztatów na ulokowanie go w kontekście kultury narodowej i tym samym praktyczne jej poznanie.
Projekt zakończył się wspólnym zaprojektowaniem, włączeniem fragmentów efektów pracy warsztatowej do ekspozycji ODSzH i uroczystą prezentacją wystawy, fotografii i filmu. Wystawa i film noszą tytuł "...i jeszcze sobie przypominam", można je oglądać w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią do czerwca 2018 r.
Projekt „Wędrowne muzeum” jest odpowiedzią na coraz częściej artykułowaną potrzebę otwarcia się muzeum na nowe środowiska i nowe formy aktywności. Wychodzi naprzeciw postulatom aktywnego udziału muzeów w projektowaniu i wdrażaniu nowoczesnych metod edukacji kulturalnej, opartych przede wszystkim na partycypacji, a nie, jak w tradycyjnym modelu, na biernej obserwacji.
Partnerzy:
Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy
Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy
Gminne Centrum Kultury Oleśnica
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.