Mieczysław Gąsior nazywany był "ostatnim kowalem" na Dolnym Śląsku. Urodził się 15.08.1925 w Jaszczurowej (powiat Krosno, województwo rzeszowskie). Do końca życia pozostał aktywny zawodowo, prowadził swoją kuźnię. Zmarł 28.02.2018.
Na Ziemie Zachodnie przyjechał w II wojnie światowej razem z kolegami. Cała rodzina pozostała na Podkarpaciu. W rodzinnych stronach uczył się fachu szewca, ale po przyjeździe na Dolny Śląsk zainteresował się kowalstwem. Po wojnie ukończył w Kielcach kurs kowalski, gdzie zdał egzamin czeladniczy z podkuwania koni. W 1958 roku we Wrocławiu otrzymał tytuł mistrza kowalstwa. Pan Mieczysław zajmował się również rolnictwem a także powoził zaprzęgiem konnym (głównie śluby).