Oleśnica, koniec sierpnia 1949, fot. L. Schlejbul.

Maria Rutkowska urodziła się w 1936 roku w Kobryniu na Polesiu, gdzie jej rodzice zostali wysłani do pracy jako nauczyciele. W czasie wojny rodzina uciekła na sądecczyznę, a po wojnie przyjechała do Oleśnicy. Rodzice pracowali w szkole, ojciec organizował I Liceum Ogólnokształcące, z którego, z powodów politycznych, został zwolniony. Maria Rutkowska chodziła do szkoły podstawowej i liceum w Oleśnicy, po czym rozpoczęła naukę na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Na pierwszym roku jej studiów cała rodzina przeniosła się do Wrocławia, gdzie już od kilku lat pracowali rodzice. Po studiach kontynuowała pracę naukową w Instytucie Badań Literackich we Wrocławiu. Obecnie mieszka w rodzinnym domu na wrocławskim Oporowie.

Wśród licznych pamiątek rodzinnych w zbiorach pani Marii zachowały się znakomite fotografie powojennej Oleśnicy oraz zdjęcia z Polesia wykonane przez ojca Kazimierza Miedzińskiego z lat 1930 - 1939. [więcej »]

Oleśnica, koniec sierpnia 1949, fot. L. Schlejbul..jpg
Nad stawami, wiosna 1946 r, ze zbirorów M. Rutkowskiej..jpg
rutkowska1.jpg