Franciszek Zarówny urodził się w 1929 r. we wsi Wojciechówka, która była majątkiem rodzinnym państwa Zarównych. Tam wraz z rodziną (dwie siostry – Karolina, Stanisława i brat - Michał) kilkukrotnie zmieniał miejsce zamieszkania ze względu na przesuwający się front. Pod koniec wojny cała rodzina wyruszyła transportem kolejowym na zachód. Pociąg dowiózł ich do Oleśnicy, gdzie się osiedlili. Matka została ranna podczas wojny i niedługo po wojnie zmarła.

Franciszek Zarówny ukończył AWF w Warszawie, pracował później jako nauczyciel wychowania fizycznego, przysposobienia obronnego, geografii w Oleśnicy, a następnie objął funkcję wicedyrektora szkoły. Jeszcze w trakcie studiów został powołany do służby wojskowej, gdzie pracował jako sekretarz żywieniowy w wojsku.