Józef Mikuła urodził się 15 grudnia 1931 r. w miejscowości Raczyce w byłym województwie kieleckim. Rodzice zajmowali się uprawą roli, łącznie w domu było pięcioro rodzeństwa. W roku 1944 na wysokości wsi Raczyce na 6 miesięcy zatrzymał się front. W tym czasie we wsi dokonano wielu zniszczeń, zabierano zwierzęta, ludność zatrudniona była do pomocy przy działaniach wojennych. Dom państwa Mikuła również został spalony, stąd po zakończeniu ofensywy rodzina zdecydowała się na wyjazd na Ziemie Odzyskane w drugim transporcie.

W 1946 Józef Mikuła, jako 14-letni chłopak przyjechał wraz z rodziną do Oleśnicy, w tym czasie Oleśnica była ostatnią stacją przed Wrocławiem, gdzie dojeżdżały pociągi. W roku 1952 został powołany do wojska. Odbywając służbę wojskową został wysłany do Poznania w czerwcu 1956 r. Zajmował się uprawą roli, dorabiał jako palacz w spółdzielni mieszkaniowej. Należał do straży pożarnej.