Zespół Lubominianki powstał w 1965 roku przy KGW. To  jedyna grupa w okolicy wystawiająca obrzędy i zwyczaje kujawskie - np. śmigus dyngus, zabawa podkoziołkowa, zabijanie grajka, gusła i czary. Autorką tekstów  przedstawień  jest Marianna Dzięglewska. Co ciekawe, jej teksty nie bazują na literaturze, ale na własnych przeżyciach i wspomnieniach, przede wszystkim z okresu dzieciństwa.

W skład zespołu wchodzi aktualnie osiem pań. W okresie największego rozkwitu zespół liczył 52 osoby - razem z kapelą i tańczącą młodzieżą. Wtedy działał też kabaret.

Panie mają stroje ludowe, które same uszyły i wyhaftowały. Na przedstawienia (występy przed komisją) wkładają stroje z płótna. Do asysty (do kościoła, np. Boże Ciało) korzystają ze strojów codziennych.

Próby zespołu odbywają się w Lubominie, w izbie kujawskiej. Zespół występuję głównie na wyjazdowych występach, na których zdobywa liczne nagrody. Lokalnie panie przygotowują tylko dożynki. Wszystkie panie z zespołu działają również w KGW.