Kolekcja zawiera materiały dotyczące najnowszej historii Dolnego Śląska. W jej skład wchodzą m.in. nagrania audio obejmujące relacje biograficzne pierwszych osadników lub ich potomków, a także dokumentacja fotograficzna i materiały źródłowe związane z powojenną historią regionu. Kolekcja jest wynikiem projektów dokumentacyjnych i badawczych Fundacji prowadzonych na Dolnym Śląsku od roku 2012.

W 2018 roku zasób uzupełniono  w ramach zadania Archiwum Społeczne Fundacji Ważka 2018 współsfinansowanego ze środków publicznych w formie dofinansowania w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Wspieranie działań archiwalnych 2018. Nabór II, organizowanego przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Link do zasobu w systemie OSA: https://osa.archiwa.org/zbiory/PL_1027_5

Dolny Śląsk - historia lokalna