Aktualności O Fundacji Projekty Wydawnictwa Kontakt Znajdź nas na FB!Znajdź nas na SoundCloud!Zbiory DAT
menu
AktualnościO FundacjiProjektyWydawnictwaKontaktZbiory DAT
12.12.2016

Z radością i dumą dzielimy się z Wami najmłodszym dzieckiem Fundacji - płytą z pieśniami czterech niesamowitych, śpiewających sióstr.

Płyta została nagrodzona III nagrodą w konkursie Fonogram Źródeł 2016 r., organizowanym przez Program 2 Polskiego Radia.

Można zaopatrzyć się też w płytę w formie fizycznej i namacalnej. W jaki sposób?
1. Przez Internet - płyta dostępna jest na stronie www.folk.pl
2. Stacjonarnie we Wrocławiu - można kupić płytę w sklepiku Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113

Płyta została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Fundacji Ważka "Prze-twórcy ludowi". [więcej »]


[zwiń «] O PŁYCIE:

Na płycie Z domu Kida możemy usłyszeć cztery siostry – Stanisławę Latawiec (ur. 1926 r.), Michalinę Mrozik (ur. 1932 r.), Janinę Bieńko (ur. 1939 r.) i Stefanię Gołąb (ur. 1942 r.). Stanowiły one przez wiele lat trzon uznanego, nieistniejącego już dziś zespołu Przejęsławianki, który powstał w małej wiosce Przejęsław, w okolicy Bolesławca na Dolnym Śląsku. Unikatowość i złożoność repertuaru sióstr jest odbiciem ich niezwykłych losów rodzinnych. Trzy pokolenia Kidów przewędrowały przez bardzo odległe od siebie tereny, z wielokulturowych muzycznych tradycji każdego z tych miejsc czerpiąc pieśni, styl śpiewania, a nawet język. Opuściwszy Wołyń, rodzina zamieszkała najpierw w północnej Bośni, potem w chorwackiej Slavonii, by wreszcie w 1946 roku wraz z resztą polskich reemigrantów z byłej Jugosławii znaleźć się na Dolnym Śląsku.

O WYKONAWCACH:

Stanisława Latawiec, z domu Kida urodziła się w roku 1926 na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny (Nowy Martyniec) jako czwarta spośród jedenaściogra rodzeństwa. Rodzice, Cecylia Zeszutek (ur. 1902 r.) i Władysław Kida (ur. 1889 r.) przyjechali na tereny północnej Bośni z Wołynia. W latach 30. XX w. rodzina pani Stanisławy przeniosła się do wioski Lištrovac, położonej w chorwackiej Slawonii, oddalonej o sto kilometrów od Bośni. Tam urodziło się młodsze rodzeństwo, w tym siostry: Michalina, Janina i Stefania. Ojciec służył siedem lat w wojsku austriackim, z tego okresu zapamiętał wiele pieśni patriotycznych, wojskowych, lirycznych, które przekazał swoim dzieciom. Mama, jak wspomina pani Stanisława, również lubiła śpiewać, "nasza rodzina to była taka śpiewająca".

Po zakończeniu II wojny światowej rodzina Kidów przybyła na Dolny Śląsk i jak wiele rodzin reemigrantów z byłej Jugosławii osiedliła się w okolicach Bolesławca. W 1995 r. pani Stanisława dołączyła do Zespołu Śpiewaczego z Przejęsławia. Wraz ze swoimi czterema siostrami przez wiele lat śpiewała dawny repertuar polski z Kresów oraz piosenki z Bośni – jako najstarsza zapamiętała ich najwięcej. Zespół był laureatem wielu nagród, Stanisława Latawiec i Michalina Mrozik były również nagradzane jako solistki, między innymi na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (I nagroda dla Stanisławy Latawiec w 2013 r. oraz BASZTA – nagroda główna festiwalu dla Michaliny Mrozik w 1985 i 2013 r.).

[zwiń «]
SoundCloudPlaylist/285462666
Nasze strony korzystają z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.