Ocice 2014 r., fot. Gutek Zegier
09.06.2016

Z radością i dumą informujemy, że nasza fundacja będzie gospodarzem strefy tematycznej "Animacja i etnologia" na II NieKongresie Animatorów Kultury w Lubiążu (7-9.07.2016 r.)!

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się zarejestrować na stronie: http://www.platformakultury.pl/kategorie/niekongres2016.html

Do organizacji strefy zaprosiliśmy przyjaciół z całej Polski – badaczy terenowych, animatorów, praktykujących muzyków. Opowiemy o doświadczeniach pracy na wsi, wykorzystaniu dawnych form spędzania czasu jako zupełnie aktualnych narzędzi zmiany społecznej, sukcesach i porażkach. Warsztaty poświęcimy podstawom, jak rytm, głos, ruch, smak, umiejętność, pamięć, świadomość i odpowiedzialność.

PROGRAM STREFY:

7 lipca
15.00 – 16.30: Animacja na wsi, działania wokół tradycji – prezentacje projektów:
„Prze-twórcy ludowi” (Anna Kurpiel, Marta Derejczyk)
Grupa „Na Żywioł” (Monika Martyniuk)
„Akademia Kolberga” (Gutek Zegier, Piotr Baczewski)
„Wiejskie Kluby Tańca” (Kasia Rosik, Mateusz Niwiński)
18:00 – 20:00: O działaniu „Bębnisto, chodźcie też!” oraz warsztaty bębenkowe dla początkujących (Kasia Rosik w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) – 15 os., zajęcia dla osób posiadających swój instrument.

8 lipca
11.00 – 12.30: O nowych ścieżkach przekazu kompetencji kulturowych (Marta Derejczyk), w trakcie:
Warsztaty robienia pająków z bibuły i słomek (Anna Kurpiel) – 15 os.
13.00 – 14.30: O oddolnych inicjatywach wiejskich (Anna Kurpiel), w trakcie:
Warsztaty lepienia pierogów krzelowskich (Stowarzyszenie Jezierzyca) – 15 os.
15.00 – 16.30: O działaniach między folkiem a muzykoterapią oraz warsztaty pieśni łemkowskich (Szymon Chrobak) – 25 os.
O docieraniu do źródeł tradycji i warsztaty pieśni z Dolnego Śląska (Joanna Skowrońska) – 25 os.
18:00 – 21:00: warsztaty tańca dla początkujących i potańcówka

9 lipca
11.00 – 12.30: O tym, czego animator może szukać na wsi? (Marta Derejczyk), w trakcie:
Warsztaty sianotworów (Kasia Przyślewicz) – 15 os.
13.00 – 14.30: O łączeniu starego z nowym, czyli o inspiracjach tradycją we współczesnym dizajnie (Anna Kurpiel), w trakcie:
Warsztaty wyplatania dywaników z gałganków (Olga Budzan) – 15 os.
15.00 – 16.30: Prezentacja filmów i nagrań terenowych (Fundacja Muzyka Zakorzeniona i Fundacja Ważka)
18:00 – 21:00: warsztaty tańca dla początkujących i potańcówka

Organizatorami II NieKongresu Animatorów Kultury są: Biuro Festiwalowe Impart 2016, Narodowe Centrum Kultury, Forum Kraków oraz Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych.

fundacja ważka 3, fot. gutek zegier.jpg