09.10.2020

Przenosimy nasze spotkanie do sieci. W piątek, 23 października o godz. 18:00 na stronie FB Fundacji Ważka spotkamy się z autorką książki "Poniemieckie". Porozmawiamy o tym, co dzisiaj znaczy słwowo "poniemieckie", jak czwarte i piąte pokolenie dolnoślązaków odczytuje to określenie, do kogo należy dziedzictwo. Opowiemy o najciekawszych historiach i opowieściach zebranych podczas pracy nad książką. Spotkanie poprowadzą Anna Lewińska i Ewa Mielcarek z Fundacji Ważka.

Spotykamy się na kanale FB Fundacji Ważka o godzienie 18:00!

Od piątku w Gminnym Centrum Kultury w Dobroszycach będzie można również obejrzeć wystawę fotografii uczestników warsztatów prowadzonych przez Mieczysława Michalaka. Na wystawie pokażemy najlepsze prace uczestników warsztatów. Wspólnie dokonaliśmy wyboru kilkudziesięciu fotografii prezentujących lokalne dziedzictwo kulturowe sfotografowane przez mieszkańców Gminy Dobroszyce.

Od piątku dostępne będą również mapki rowerowe szlakiem zabytków Gminy Dobroszyce, zaprojektowane i wydane specjanie na tę okazję. Do tego mamy pocztówki, naklejki i woreczki na warzywa z sitodrukowym nadrukiem sławiące dziedzictwo Gminy Dobroszyce.

Więcej o książce "Poniemieckie":

„Poniemieckie” to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania. Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co określamy mianem własnego.

Projekt Tropy i cienie - warsztaty i wyprawy śladami dziedzictwa kulturowego Gminy Dobroszyce dofinansowany został ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, program Wspólnie dla dziedzictwa.

tlo_spotkanie_autor-04.jpg