20.11.2018

Film-reportaż powstał podczas warsztatów odkrywkowych Fundacji Ważka w Stroniu Śląskim. Film został zrealizowany przez dzieci z grupy warsztatowej prowadzonej przez Martynę Sikorską, Annę Lewińską i Ilonę Majewską (Robimy warsztaty). Warsztaty odbywały się w sierpniu i wrześniu 2018 r., wspólnie pozanwaliśmy współczesne i dawne Stronie, rozmawialiśmy z mieszkańcami, tworzyliśmy mapy wspomnień, dioramy, szukaliśmy sposobów oswajania przestrzeni, zastanawialiśmy się jak mieszka się w Stroniu. Jesienią powstał film, którego temt wbrali uczestnicy, huta Violetta jest stałym, niodłącznym elementem strońskiego krajobrazu, jest "elementem miastotwórczym".

[zwiń «]  Za Wikipedia: Huta Szkła Kryształowego „Violetta” (dawniej niem. Oranienhütte) – huta szkła założona w 1864 w Stroniu Śląskim zajmująca się wytwarzaniem ozdobnych, ręcznie zdobionych wyrobów ze szkła ołowiowego (kryształowego). Położona jest nad Białą Lądecką, na prawym jej brzegu u stóp Sowiej Kopy. Kontynuuje tradycje szklarskie dawnej Oranienhütte założonej w 1864 r. przez Franza Losky’ego. Do jej powstania przyczyniła się finansowo królewna Marianna Orańska, stąd jej dawna nazwa. W filmie staraliśmy się pokazać mieszkańców Stronia Śląskiego, hutę "Violetta" ich wzajemną koegzystencję, przenikanie losów zakładu pracy do historii życia naszych bohaterów. Film miał premierę w Stroniu Śląskim w listopadzie 2018 r.

Reportaż "Violetta - reportaż o Stroniu Śląskim" powstał w ramach projektu "Odkrywki: animatorzy i twórcy w terenie", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, program "Kultura-Interwencje 2018".

Serdeczne podziękowania dla Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim!

YouTube/-9Yh2jswlfw