Aktualności O Fundacji Projekty Wydawnictwa Kontakt Znajdź nas na FB!Znajdź nas na SoundCloud!Zbiory DAT
menu
AktualnościO FundacjiProjektyWydawnictwaKontaktZbiory DAT
31.12.2017

Zapraszamy do słuchania naszej najnowszej płyty!

Płyta została nagrodzona III nagrodą w konkursie Fonogram Źródeł 2017 r., organizowanym przez Program 2 Polskiego Radia.

Album można zakupić za pośrednictwem sklepu internetowego na stronie www.folk.pl.

Płyta "W domu Kidów" jest kontynuacją albumu "Z domu Kida" (Fundacja Ważka, 2016 r.), uzupełniającą muzyczną historię rodziny Kidów o repertuar związany z domowym cyklem obrzędowym i rocznym cyklem świątecznym. Wydawnictwo to jest tym razem przede wszystkim portretem jednej śpiewaczki – najstarszej z sióstr z domu Kida – Stanisławy Latawiec (ur. 1926 r.). Kilka pieśni w wielogłosie wykonuje ona wraz z siostrami: Michaliną Mrozik (ur. 1932), Janiną Bieńko (ur. 1939) i Stefanią Gołąb (ur. 1942).

Płyta została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Fundacji Ważka "Prze-twórcy ludowi".

[więcej »]


[zwiń «] Stanisława Latawiec oraz jej siostry stanowiły przez wiele lat trzon uznanego, dziś już nieistniejącego zespołu Przejęsławianki, który powstał w małej wiosce Przejęsław, w okolicy Bolesławca na Dolnym Śląsku. Jako solistki Michalina Mrozik i Stanisława Latawiec były również wielokrotnie nagradzane, między innymi na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Ich pieśni nagrało Polskie Radio Wrocław oraz Program 2 Polskiego Radia ("Dolny Śląsk" i "Ballady" z serii "Muzyka Źródeł"). Stanisławę Latawiec możemy też usłyszeć na pierwszej płycie Fundacji Ważka - "Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku", a Michalinę Mrozik na płycie "Mom jo skarb", dołączonej
do wydawnictwa książkowego Muzeum Etnograficznego, Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Nagrania, zazwyczaj solowe, są rozproszone lub dostępne wyłącznie w archiwach.

Oprócz własnych nagrań, dokonanych w Zebrzydowej w 2016 i 2017 roku, na płycie prezentujemy również nagrania z domowego archiwum z lat 1989-90, udostępnione przez córki pani Stanisławy – Leonardę Rutynę i Stefanię Szmit. Rodzinne archiwum, nagrane i przechowywane na kasetach magnetofonowych, zostało już częściowo zdigitalizowane. Mimo naszych starań, techniczna jakość tych utworów nie jest idealna i odbiega od nowych wersji, jednak z uwagi na ich unikatowość, ciekawe warianty i swoistą „energię śpiewu”, zamieszczamy na płycie także materiały z domowych kaset. Kilka pieśni dołączamy też w postaci spisanego tekstu.

Trzy pokolenia rodziny Kidów, wędrując z Wołynia przez Bośnię i północną Chorwację do Polski na Dolny Śląsk, przywiozły unikatowy zestaw pieśni. Życie w wielokulturowych środowiskach miało wpływ również na repertuar obrzędowy, w mniejszym jednak stopniu niż na pieśni liryczne, rekruckie, czy ballady. Pieśni zyskiwały nowe głosy - zasłyszane od serbskich sąsiadów polifonie bardzo przypadły do gustu Polakom. Pieśni stanowiące trzon obrzędu, jak w przypadku pieśni weselnych, pozostawały jednak zwykle niezmienne i konsekwentnie przekazywane były młodszym pokoleniom. Naturalne było także śpiewanie po „jugosłowiańsku” (jak mówią reemigranci z Bośni), zwłaszcza w sytuacjach, w których można było świętować wspólnie z sąsiadami, stąd prawdopodobnie większa ilość serbskich pieśni w repertuarze związanym z obrzędowością doroczną.

[zwiń «]
SoundCloudPlaylist/414919010
Nasze strony korzystają z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.